Wczytuję dane...

Cukry psują nam zdrowie i urodę

Cukry psują nam zdrowie i urodę

WSZECHOBECNY NADMIAR CUKRU

Cukry to węglowodany które występują w różnej postaci i są podstawowym źródłem energii dla naszego organizmu, zwłaszcza dla naszego mózgu. 

Nasz  mózg potrzebuje do funkcjonowania około 130 g glukozy dziennie.

Najzdrowszy jest cukier występujący w formie węglowodanów złożonych, natomiast najbardziej szkodliwe są węglowodany proste czyli takie, które ulegają szybkiemu wchłanianiu z przewodu pokarmowego.

 Cukier który przyjmujemy z pokarmem jest źródłem glukozy która jest podstawowym paliwem dla większości procesów metabolicznych zachodzących w ustroju zdrowego człowieka.

Nadmiar glukozy jest magazynowany w wątrobie i mięśniach w postaci glikogenu lub może być syntezowany z innych cząstek na przykład białek w procesie zwanym glukoneogenezą.

Obydwa procesy pozwalają na utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi między posiłkami lub w czasie głodówki. 

Większość dorosłych może przechowywać wystarczającej ilości glikogenu aby zastąpić glukozę podczas 90 minut ćwiczeń o niskiej intensywności lub do 20 minut intensywnych ćwiczeń.

Nie wszyscy ludzie są świadomi, że nadmiar cukrów prowadzi do karmienia nimi komórek tłuszczowych i odkładania się ich w postaci nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jest to skutkiem złożonych procesów metabolicznych.

Jeśli jemy za dużo cukru jego nadmiar (dzięki insulinie) przemieniany jest w związki tłuszczowe. Tłuszcze syntezowane z glukozy w wątrobie są poprzez krew przenoszony do komórek tłuszczowych, gdzie są odkładane na zapas. 

Również nadmiar tłuszczu w diecie prowadzi ostatecznie do ich zmagazynowania w postaci trójglicerydów w tkance tłuszczowej.

 Tłuszcze magazynowane są następnie w najmniej aktywnych miejscach, wzbogacając o dodatkowe centymetry nasze pośladki, brzuch czy biodra.

CUKRZYCA

 Niestety nie poprzestają na tym dalej wędrują do aktywnych narządów takich jak serce i nerki, osłabiając ich funkcje.

 Tkanki białkowe ulegają degeneracji i zaczynają otaczać się tłuszczem. 

Powstają zakłócenia ciśnienia krwi. Uszkodzeniu ulega układ nerwowy, układ krążenia obwodowego i limfatycznego a zdolność przenoszenia tlenu czerwonych ciałek krwi zaczyna się osłabiać.

Dochodzić może również do powstania cukrzycy, czyli nieprawidłowej przemiany węglowodanów w organizmie człowieka, za sprawą niewłaściwego wydzielania hormonu insuliny (zbyt małej ilości lub jego braku).

KŁOPOTY Z CERĄ, OSŁABIENIE KOŚCI PRZYSPIESZONE STARZENIE

 Jedno z ważniejszych białych tkankowych kolagen poprzez połączenie cząsteczki cukru w trakcie tworzenia ulega bardzo szybkiej degradacji przez co przyspiesza znacznie proces starzenia się organizmu.

 Cukier może przyczyniać się do rozwoju dolegliwości skórnych. Trądzik jest najczęstszą chorobą skóry którą może wywoływać spożywanie nadmiaru cukru. 

Wysokie spożycie cukru wyzwala wydzielania androgenów, co powoduje trądzik przyczynia się również do nadmiernej produkcji sebum i stanów zapalnych.

Cukry w żywności i napojach odgrywają ważną rolę w rozwoju próchnicy zębów.

Bakterie znajdujące się w płytce nazębnej wykorzystują cukier jako energię i uwalniają kwas jako produkt odpadowy, który stopniowo rozpuszcza szkliwo zęba.

Na skutek spożycia cukru dochodzi do stanu zakwaszenia organizmu, który doprowadza do gwałtownego zużycia znajdujących się w ciele minerałów.

Tak następuje utrata wapnia będąca przyczyną problemów z kośćmi.

Układ trawienny zostaje osłabiony i nie potrafi we właściwe sposób ani trawić ani wchłaniać przyjmowanego pożywienia.

SŁODYCZE DOBREJ JAKOŚCI

Jeśli ciężko jest Ci zrezygnować ze słodyczy to zamień je na zdrowe słodkości. Zapraszamy do zapoznania się naszym artykułem, w którym opisujemy zdrowe zamienniki cukru.